V okviru Javnega razpisa za financiranje dejavnosti informiranja in svetovanja ter za ugotavljanje in vrednotenje neformalno pridobljenega znanja od 2016 do 2022 in Javnega razpisa za pridobivanje temeljnih in poklicnih kompetenc od 2016 do 2019 je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport namenilo sredstva za svetovanje in ugotavljanje in vrednotenje neformalno pridobljenega znanja za vključitev zaposlenih v izobraževanje ter brezplačna izobraževanja in usposabljanja. S tem želi povečati vključenost odraslih v vseživljenjsko učenje (VŽU) ter izboljšati kompetence, ki jih potrebujejo zaradi potreb na trgu dela, večje zaposljivosti in mobilnosti ter osebnega razvoja in delovanja v sodobni družbi, tudi s svetovanjem in potrjevanjem pridobljenih kompetenc. Za izvedbo dejavnosti sta oblikovana konzorcija. Nosilec obeh konzorcijev je Center za dopisno izobraževanje Univerzum.
V konzorciju projekta Svetovanje v izobraževanju odraslih (2016–2022) sodelujemo:
- Center za dopisno izobraževanje Univerzum,
- Javni zavod Cene Štupar – Center za izobraževanje Ljubljana ,
- Biotehniški izobraževalni center.
V okviru projekta se izvaja dejavnost informiranja in svetovanja po modelu »Informativno svetovalna dejavnost v izobraževanju odraslih« (v nadaljevanju: dejavnost ISIO), in sicer pred vključitvijo, med in po končanem izobraževanju oziroma usposabljanju, ki vključuje tudi postopke ugotavljanja in vrednotenja neformalno pridobljenega znanja. Delodajalcem je svetovanje v pomoč pri razvoju kadrov.
V konzorciju projekta Pridobivanje temeljnih in poklicnih kompetenc (2016–2022) sodelujemo:
- Center za dopisno izobraževanje Univerzum,
- Agora,
- Biotehniški izobraževalni center Ljubljana,
- Glotta Nova,
- Center za poslovno usposabljanje.
V okviru projekta se izvajajo brezplačni programi iz vsebin: računalništva, tujih jezikov, slovenskega jezika za tujce, zdravja na delovnem mestu, komunikacije, motivacije, reševanja konfliktov, prilagajanja na spremembe in druge splošne neformalne vsebine. Izvajanje programov vključuje tudi svetovanje v procesu izobraževanja.
Ciljne skupine v obeh projektih: prednostna ciljna skupina so zaposleni, starejši (45 let in več), z manj kot V. stopnjo pridobljene izobrazbe.
Sodelovanje s podjetji, delodajalci in zaposlenimi:
- izmenjava informacij o potrebah po izobraževanju in razvoju kadrov v podjetju,
- predstavitev možnosti za izobraževanje ali usposabljanje,
- motivacijske delavnice za vključitev zaposlenih v izobraževanje ali usposabljanje,
- brezplačno svetovanje za vključitev v izobraževanje ali usposabljanje za zaposlene ter ugotavljanje in vrednotenje neformalno pridobljenega znanja,
- poglobljena svetovalna podpora,
- brezplačna izobraževanja ali usposabljanja za zaposlene.
Pri tem so koristi za podjetje: doprinos h kakovosti dela zaposlenih. Koristi za zaposlene: prispevek k razvoju organizacije in povečanje poklicne prilagodljivosti.
Vse aktivnosti so brezplačne.
V upanju na bodoče skupno sodelovanje vas lepo pozdravljam,
Albert Štrancar, univ. dipl. teol. in univ. dipl. ped.
Vodja konzorcijev, direktor